110W 19V AC/DC Adapter Compatible with LG 27GR95QE-B 27GR95QEB 27GR95QE-B.AUS 27" UltraGear OLED Display Gaming Monitor 19VDC DC19V 19volt 110watt Power Supply Cord Battery Charger PSU Mains
★★★★★ 4.3 89 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dreamwoods.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Output Voltage: 110W 19V 5.79A ; Input Voltage: AC 100-240V 50-60Hz
Brand PowerHOOD
Color Black
Wattage 110 watts
Amperage 5.79 Amps
Portable No
Power Plug Type A - 2 pin (North American)
Item Weight 2 Pounds
Manufacturer PowerHOOD
Model Number PH-5603580D
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media Power adapter and cord
Input Voltage 240 Volts (AC)
Mounting Type Wall Mount
Connector Type Barrel Tip
Current Rating 5.79 Amps
Output Current 5.79 Amps
Output Voltage 19 Volts
Frequency Range 50~60Hz
Number of Items 1
Compatible Devices LG 27GR95QE-B 27GR95QE-B.AUS 27" UltraGear OLED Display Gaming Monitor
Additional Features Short Circuit Protection
Warranty Description 14-Days money-back guarantee and 30-Days exchange service
Compatible Phone Models Compatible with LG 27GR95QE-B 27GR95QEB 27GR95QE-B.AUS 27" UltraGear OLED Display Gaming Monitor
Main Power Connector Type 2 Pin
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.3 out of 5
★★★★★
89 ratings | 36 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
80% (71)
4 stars
6% (5)
3 stars
3% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)