Halco Lighting Technologies PAR30FL10S/927/B/LED Proled Led PAR30S 10W 2700K Dimmable
★★★★★ 4.6 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dreamwoods.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Color temperature: 2,700K
  • Average lifetime: 25000 hours
  • Lumens (light output): 750
  • Package dimensions: 4.0" L x 4.0" W x 4.25" H
UPC 807154820269
Color 4.25
Shape PAR30S
Voltage 120 Volts
Wattage 10 watts
Bulb Base E26
Brand Name Halco Lighting Technologies
Light Type LED
Model Name ProLED
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Bulbconnection
Model Number PAR30FL10S/927/B/LED
Control Method App
Bulb Shape Size PAR30
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 1
Color Temperature 2700 Kelvin
Light Source Type Other
Additional Features Dimmable
Included Components led-household-light-bulbs
Indoor Outdoor Usage Outdoor
Light Source Wattage 10 Watts
Color Rendering Index 90
Connectivity Technology Normal bulb
Manufacturer Part Number PAR30FL10S/927/B/LED
Manufacturer Warranty Description Not applicable.
Global Trade Identification Number 00807154820269
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (105)
4 stars
3% (4)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)