OPCT16ATL Split Core Current Transformer 5A 2.5mA 50A 50mA 25mA 100A 100mA 40mA 33.33mA Clamp Sensor AC CT 1Pcs(OPCT16ATL 50A-25mA)
★★★★★ 4.1 38 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.dreamwoods.nl
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Sensor BlocksOPCT16ATL Split Core Current Transformer 5A 2.5mA 50A 50mA 25mA 100A 100mA 40mA 33.33mA Clamp Sensor AC CT 1PcsCoil Structure : ToroidalModel Number : OPCT16ATLCoil Number : AutotransformerPhase : SINGLEUse : CurrentMeasure current : Alternating currentwindow size : 16MM
  • Sensor Blocks
Color OPCT16ATL 50A-25mA
Brand Name XPOFHVAF
Manufacturer XPOFHVAF
Connector Type Clamp
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
38 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (29)
4 stars
7% (3)
3 stars
4% (2)
2 stars
2% (1)
1 star
10% (4)